Yarışma Kuralları


Yarışmaya tüm Internet kullanıcıları katılabilir. Yarışma 16 yaşından büyük olan tüm internet kullanıcılarına açıktır. 16 yaşından küçük katılımcılar kazandıkları ödüllerden hak talep edemezler.

Yarışmanın misyonu, internet kullanımını sevdirmek, internet kullanımında tecrübe kazanılmasını sağlamak ve katılımcıların aradıkları her türlü bilgiyi internet ortamında bulabileceklerini göstermektir.

 • Yarışma soruları büyük bir titizlikle hazırlanmakta ve kontrol edilmektedir. Yarışma katılımcılar tarafından gönderilmiş ve Soru Ekibimiz tarafından hazırlanmış sorulardan oluşmaktadır. Sorular sisteme alınmadan önce hem internet üzerinden hem de basılı kaynaklar üzerinden kontrol edilmektedir. Internet üzerinde bulunan bilgiler sıklıkla güncellenebildiği ve kaybolabildiği için sorularda genellikle basılı kaynaklarda bulunan bilgiler baz alınmaktadır.
 • Bir katılımcının bir sezonda en çok 5 sorusuna yer verilmekte olup sorular gönderildiği gibi sisteme alınmamış üzerinde değişiklik yapılmış ve soru farklı açılardan sorularak düzenlenmiştir.
 • Tüm sorular bir havuzda toplanmış olup; katılımcılar ilerledikçe bu havuzdan rastgele alınmaktadır. Soru değişimi ile gelen sorular, değişmiş olan sorunun zorluğundan daha az olacak şekilde sistem tarafından seçilmektedir.

Genel Kurallar

 1. Yarışmada bulunan toplam soru sayısı 500 adettir.
 2. Yarışmada her gün 10 yeni soru aktif edilerek 500. soruya ulaşılacaktır. Yarışmanın 1. günü toplamda 10 soru cevaplanabilirken, 2. günü yeni eklenen 10 soru ile 20 soru herkesin kullanımına açılmış olacaktır.
 3. Yarışma boyunca vereceğiniz hatalı cevapların ödül kazanmada herhangi bir etkisi olmayacaktır.
 4. Yarışmacılar bir önceki soruyu doğru cevapladıklarında sonraki soruyu görebilirler.
  Örneğin: 1. soruyu yanıtlamadan 2. soruya geçemezsiniz.
 5. Bir yarışmacı birden fazla kullanıcı adı açarak yarışmaya katılamaz. Birden fazla kullanıcısı tespit edilmiş olan yarışmacının tüm kullanıcıları mütemadiyen kapatılır.
 6. Birden fazla yarışmacı aynı sorunun cevabını verdikleri taktirde soruya zaman olarak daha önce cevap vermiş olan yarışmacı önde sayılacaktır.
 7. Kazanan yarışmacı adres ve talep edilen diğer bilgilerini ileterek ödülünü alabilir.
 8. Yarışma esnasında şirket merkezine telefon, e-posta, faks, iletisim formu ile ulaşılıp ve/veya ziyaret edilerek yardım istenmesi kesinlikle yasaktır.
 9. Yarışmacıların soruların cevapları hakkında ipucu almak amacıyla vb. yaklaşımlar içeren iletilerine cevap verilmez.
 10. Yarışmacıların iletişim bölümünü (http://www.yarismaca.com/iletisim) kullanarak taciz içerikli iletiler ya da birden fazla benzer içerikte ileti göndermeleri halinde yarışmacının hesabı bloke edilir.
 11. Yarışmacıların herhangi bir yarışmacıya veya site yöneticisine forum, sohbet veya site üzerindeki bir paylaşım bölümünden kırıcı, hakaretvari, mesnetsiz ithamlarda bulunması yarışmacının hesabının kapatılmasına neden olur.
 12. Son soruyu (500. soru) ilk cevaplayan yarışmanın birincisi olur.
 13. Yarışma, tüm ödüllerin yarışmacılara dağıtılması ile sona erecektir.
 14. Yarışmada bulunan soruları diğer sitelerde kullanacak veya yazacak olursanız, fikir ve sanat hakları kanunu ile tezat oluşturmamak için referans olarak www.yarismaca.com'u belirtmelisiniz. Toplu halde cevapların herhangi bir siteye yazılması yasaktır.
 15. Yarışmacılar diğer yarışmacıların kullanıcılarını herhangi bir sebeple izinsiz kullanamazlar.
 16. Yarışmada sponsor ödülleri herhangi bir soruda olabilir. 100. sorunda sponsor ödülü verilebileceği gibi, 500. soruda da normal ödülün yanı sıra sponsor ödülü verilebilir. Aynı sponsor ödülleri her yarışmacıya sadece 1 defa verilir.
 17. Yarışmanın süresi maksimum 4 aydır. İlk sorunun geçilmesinin ardından 4 ay sonra saat 24:00'da 500. soru doğru cevaplanmamışsa yarışmacıların ulaşmış olduğu soru yedek soru ile değiştirilir, 48 saat süre verilir, bu 48 saat süre sonunda yarışmada 500.soru doğru cevaplanamaz ise yarışma bitirilir ve oluşan sıralama esas alınarak yarışma dereceleri ilan edilir, ödüller dağıtılır.

Soru Değişimi

 1. Yarışmada her kullanıcının aşağıda belirtilen kriterlerle soru değişimi farklı zamanlarda yapılmaktadır, soru değişim süresi yarışmanın soru ekranında cevap bölümünün altında yarışmacıya gösterilmektedir. Her sırada bulunan sorular süreye göre sadece 1 defa otomatik değişmektedir.
 2. Değiştirilmiş sorularda soru değişim bilgisi verilmemektedir, değiştirilmiş olan soruda takılan yarışmacı sayısı fazla ise soru tamamen kaldırılabilir ya da yeni ipuçları eklenebilir.
 3. Yarışmada daha önce hiçbir yarışmacı tarafından geçilmemiş bir soru 48 saat boyunca yarışmacı tarafından aşılamaz ise soru otomatik olarak değiştirilir.
 4. Yarışmada daha önce hiçbir yarışmacı tarafından geçilmemiş bir soru, soruda yarışmacılar beklemekte iken herhangi bir yarışmacı tarafından aşılacak olursa, soru değişimi sorunun ilk aşılma süresinden itibaren 24 saat sonra otomatik olarak olacaktır.
 5. Yarışmada herhangi bir yarışmacı tarafından geçilmiş bir soru 24 saat boyunca yarışmacı tarafından aşılamaz ise soru otomatik olarak değiştirilir.
 6. Herhangi bir soruda yarışmacıların o soruya ilk ulaşımından itibaren 1 saat sonrasında soruda veya cevapta anlamı değiştirecek şekilde yapılacak olan düzeltmelerde yarışmacıların süre avantajını kaybetmemesi için yarışma o soruda dondurulur, soruya ulaşım süresine göre her yarışmacı için yeniden başlatılır.

Gruplar

 1. Katılımcı, ister grup olarak, isterse tek başına yarışabilir.
 2. Ödüller gruplara değil, sadece yarışmacıya verilecektir.
 3. Her yarışmacı aynı anda sadece bir gruba üye olabilir.
 4. Grup değişimi esnasında yarışmacının 48 saat beklemesi esastır.
 5. Yarışmada 250. ile 500. soru arasında bulunan kullanıcılar herhangi bir gruba katılım yapamazlar.
 6. Soru değişimi esnasında grup üyelerinden o soru içinde en avantajlı olan yarışmacının süresi tüm grup üyelerine uygulanır.
 7. Herhangi bir grup üyesi tarafından soru değişmeden geçilmiş sorularda, diğer grup üyelerinin soru değişimi otomatik olarak iptal olmaktadır.

Ödül kazanımı ve teslimi

 1. Yarışmaya kurallara aykırı olduğu halde katılıp sıralamaya giren 16 yaşından küçük yarışmacılar ödül kazanamazlar ve bu konuda hak iddia edemezler. Ödüller sıralamada kendisini izleyen bir sonraki kişiye gönderilir.
 2. Yarismaca.com elit üyelik dışında ödül kazanan kullanıcılarının ad ve soyadı bilgilerini açıklamakta serbesttir.

Yarışma Kuralları

 1. Yarışmada herhangi bir yarışmacı 250. soruya ulaşmadan önce gereksinim olduğu veya yeni özellikler eklendiği takdirde yeni kural eklemesi ve/veya varolan kurallarda düzenleme yapılabilir. 250. sorudan sonra ise kurallarda herhangi bir değişiklik yapılmaz. Bu değişiklik sadece yarışmada yeni düzenlemeler yapıldığında yapılabilir.
 2. Yarışma kuralları her sezon sonunda bir sonraki sezon başlayana kadar tüm yarışmacıların tartışmasına açıktır. Yarışma sezonu başlamadan önce yarışmacıların önerileri sohbet veya öneriler bölümünden tartışmaya açılır ve neticelendirilip gerekli düzenleme yapılır. Devam etmekte olan bir yarışma sezonda yarışmacılar tarafından önerilecek kural değişiklikleri uygulamaya en erken bir sonraki sezonda koyulabilir.
 1. Yarismaca.com yukarıdaki kuralların herhangi birini ihlal eden yarışmacıyı yarışmadan ihraç etme hakkına sahiptir. İhraç edilen kullanıcılar kazanması muhtemel ödül veya ödüllere sahip olamaz, hak talep edemez.
Şifremi unuttum

Giriş

Kullanıcı Adı
Şifre

 
0,003598 - (1)
Yarışma Ana Sayfa || İletişim || Sponsorluk
© 2007-2009 yarismaca.com