Arşiv >> 4. Sezon >> Sorular
Yedek Sorular   
Soru 223geri 222. Soru  |  224. Soru ileri


Ülkemizde ilk kadın radyo spikeri kimdir?

Cevap :

Emel GazimihalZorluk : ****..... Hazırlayan : Soru Ekibi
Popüler Yanlış Cevaplar : Nuran Devres (17), Julide Gulizar (15), Emel Gazimiha (13), Emel Gazinihal (6), Turkan Akyol (5), Emel Gazimahal (4), Emel Gaziminal (4), Emel Gazmihal (2), Emel Gazi Miha (2), Emelgazimihal (2)


Toplam 1 yorum yapılmış.
Emel Gazimihal ise 1937 yılında başladığı spikerlik yıllarında gene birçok aksaklıktan söz ediyor: "Gece saat 11, ben haberleri okuyorum. Çok heyecanlı bir haberdi harp hakkında. Bir aralık ben konuşurken tıkır tıkır bir şeyler oluyor. Susup etrafıma bakıyorum, ses kesiliyor. Hoparlörün arkasına rahatlıkla bir insan saklanabilirdi. Ben haber okuyorum, tıkırtı devam ediyor, ben susuyorum, tıkırtı kesiliyor. Heyecanlandım. Plakları da biz kendimiz çalardık, altında da küçük bir kâğıt sepeti. İçinde de bir fındık faresi... Düşünün ben fareden korkan birisi olmuş olsaydım ve heyecanla bağırmış olsaydım... düşünün artık Türkiye'nin halini... tasavur edebilirsiniz, tam savaş sırası... işgale mi uğradık diyeceklerdi." Özellikle canlı yayınlardaki "aksilikler" ilgi çeken bir tema olarak beliriyor. Ancak radyodaki disiplin, hatta "korkunç disiplin" çeşitli aksiliklere eşlik eden bir tema. Bir kanun sanatçısının dediği gibi, "Müdür beyin merdivenlerinden çıkamazdık, koridorda elimizde sigara dolaşamazdık, gene de memnunduk, disiplin olan yerde memnuniyet olması lazım." Nitekim sonuçta "sevgi" her şeyi tatlıya bağlıyor. Emel Gazimihal, başka birçok eski radyocu gibi, yenilere şu öğütü veriyor: "Ancak bu mesleği çok severseniz, bu işi yapınız. Eğer sevmezseniz bu meslekte muvaffak olunamıyor."Kaynaklar
Basılı Kaynak : Akşam Gazetesi - 19.11.2007

Internet'te bulunan kaynak : http://kisaweb.com/vxc

Soru İstatistikleri
Doğru Cevap1280
Yanlış Cevap92
İlk Cevaplayanipos
İlk Cevaplanma Tarihi31 Mart 2008 17:20:26
Sira İstatistikleri
İlk Geçenipos
İlk Geçilme Tarihi31 Mart 2008 17:20:26
 

Yorumlar (1)

x efsun8 derki :%100Çok Güzelmiş     %0Ne ki bu şimdi
Mayıs
609:48

Arkadaşlar bilgi yanlış Emel Hanım ilk kadın spiker değil,"dünyada haber okuyan ilk kadın spiker"dir,İsmet hanım,Feriha Hanım daha önce spikerlik yapmışlardır.
kaynak;80 YILIN SESİ (TRT YAYINI),Ankara Radyosu Arşivi,Turgut Özakman.


Şifremi unuttum

Giriş

Kullanıcı Adı
Şifre

 
0,133678 - (1)
Yarışma Ana Sayfa || İletişim || Sponsorluk
© 2007-2009 yarismaca.com